Zapach gruszy…

8 czerwca 2017 ,

Gruszę znają chyba wszyscy  i zapewne w dzieciństwie każdy się na takie drzewo wspinał.  Oprócz  walorów smakowych jej zastosowanie się nie kończy 🙂

Drewno gruszy można śmiało zaliczyć  do gatunków dekoracyjnych. Oprócz klonu jest drewnem najczęściej używanym do produkcji wysokiej jakości instrumentów muzycznych czy przyborów kreślarskich. Sam proces suszenia przebiega bardzo powoli, jednak cierpliwość popłaca i dobrze wysuszona grusza świetnie znosi upływ czasu. Po przeschnięciu jest to drewno dość ciężkie i twarde. A gdy nałożymy pierwszą warstwę oleju od razu uwydatnia się piękny rysunek drewna.  Grusza swoją barwą często przypomina drewno mahoniowe, porównywana jest również do drewna hebanowego.

Grusza do naszej pracowni trafiła zupełnie przypadkiem z miedzy sąsiada, który musiał ją wyciąć gdyż była uschnięta w połowie a owoce nie pojawiały się na niej już od dawna. Ciężko określić  jej wiek ale z ustaleń wynika, że będzie miała około 50 lat.  Przypuszczam, że finalnie byłaby przeznaczona jako drewno na opał, jednak dostała kilka kolejnych lat nowego życia…:)

Proces twórczy trwał kilka miesięcy.  Suszenie, pierwsze styczność z transparentną żywicą. Ciemny środek to spróchniały element, który chciałam zachować, boki zaprojektowane przez korniki, metalowe nogi wykonał Tomasz Żyłka –  mistrz w swoim fachu.

               

                

               

 

Leave a comment